Bílé odrůdy révy vinné

Albalonga

(Křížení Rieslaner x Sylvánské) Vyšlechtěné a pěstované v Německu pro vysokou úroveň cukernatosti a rané dozrávání.

Aligoté

Odrůda s tenkou slupkou, běžné jakosti, pěstovaná v Burgundsku a Bulharsku. Připravují se z ní drsná vína s průměrným obsahem alkoholu. Ve výjimečně teplých letech mohou být vína vyvážená a plná. Nejlepší vína pocházejí z některých burgundských vesniček, zejména z Bouzeronu, kde se kvalita vylepšuje přídavkem Chardonnay. Synonyma: Blanc de Troyes, Chaudenet gras, Giboudot.

Altesse

Nejjemnější z tradičních odrůd Savojska. Poskytuje lahodná, obsažná, voňavá vína. Synonyma: Maconnais, Roussette.

Alvarinho

Klasická odrůda Vinho Verde, i když sama o sobě by neměla být zařazena jako klasická.

Arbois

Zajímavá, ale výrazně místní odrůda. Pěstuje se v údolí Loiry, někdy ve směsi s jinou odrůdou, zvanou Romorantin. Synonyma: Menu pineau, Petit pineau, Verdet.

Arinto

Jedna z vynikajících bílých odrůd Portugalska. Používá se v Bucelas na výrobu svěžího, citronového vína, které dobře dozrává.

Assyrtiko

Jedna z kvalitnějších odrůd Řecka.

Auxerrois

Často se zaměňuje s Burgundským bílým, ve skutečnosti je to však úplně jiná odrůda. Velmi úspěšně se pěstuje v Alsasku a stále více v Anglii. Vína jsou plnější než z Burgundského bílého a hodí se proto do chladnějších poloh.

Bacchus

Křížení (Sylvánské x Ryzlink) x Muller-Thurgau, jež je jedním z nejlepších německých křížení. V posledních letech se rozšířilo na podstatné ploše v Rýnsko-Hesenské oblasti v Německu. Pro přirozeně vysoký obsah cukru se pěstuje i v Anglii a v obou zemích může poskytovat svěží víno s ovocnou chutí.

Blanquette

Synonymum pro Colombard v departmentu Tarn-et-Garonne ve Francii, Clairette v departmentu Aude a Odenc v Bordeaux.

Bouvier

Odrůda skromné jakosti, pěstovaná v Rakousku. Pod synonymem Ranina se z ní v bývalé Jugoslávii produkuje „Tygří mléko“. Synonyma: Bouviertraube, Ranina.

Bual

Nejobsažnější a nejsilnější ze čtyř klasických odrůd Madeiry. Pěstuje se rovněž v mnoha částech jižního Portugalska.

Chardonnay

Je to nejdůležitější odrůda pro výrobu suchých bílých vín na světě, pronikla však prakticky do všech komerčních vinařských oblastí. Kdysi se omylem považovala za člena rodiny Pinot. Tato klasická odrůda je základem nejlepších vín Burgundska a jednou ze tří nejvýznamnějších odrůd pro výrobu šumivých vín v Champagni. Synonyma: Arnaison, Aubaine, Beaunois, Chasselas, Epinette blanche, Feiner weisser Burgunder, Melon blanc, Melon d‘arbois, Muscadet, Petit sainte-marie, Pinot blanc, Pinit blanc chardonnay, Pinot chardonnay, Weisser Clevner.

Chasselas (Chrupka)

Odrůda skromné jakosti poskytuje nejlepší zapomenutá vína Poully-sur-Loire (nezaměnit za vína Poully-Blanc Fumé z téhož území) a je pravděpodobně nejlepší ze skromných vín (známých jako Fendant) ve Valais ve Švýcarsku. Chasselas je podle všeho nejpopulárnější stolní odrůda ve Francii, ale jakkoli se to zdá být podivné, hrozny, které mají dobrou chuť, jsou málokdy dobré pro výrobu vína. Synonyma: Chardonnay, Chasselas blanc, Chasselas doré, Dorin, Fendant, Fendant blanc, Frauentraube, Golden chasselas, Gutedel, Mosttraube, Royal muscadine, Süssling.

Chenin Blanc

Odrůda získala v 15.století své jméno podle Mont Chenin v okresu Touraine. V Anjou ji však lze vysledovat již kolem roku 845 n.l. Hrozny vykazují dobrou úroveň acidity, mají tenkou slupku a vysoký obsah přirozeného cukru. Jsou proto velmi vhodné na výrobu šumivých nebo sladkých vín, ale vyrábějí se z nich i vína suchá, zejména Savennieéres. Synonyma: Blanc d‘Anjou, Pinau blanche de Loire, Pineau de la Loire, Pinot de la Loire, Steen, White pinot.

Clairette

Je to slabá odrůda s vysokou cukernatostí, je však velmi dobře známá neboť mnohá vína z jižní Francie nesou její jméno „Clairette de Die“ na Rhoně se však připravuje z Muškátu, a ne z Clairette. Synonyma: Blanquette, Clairette blanc, Clairette blanche.

Colombard

Odrůda poskytuje tenká, kyselá vína, ideální pro výrobu Armagnacu a Cognacu. Dobře se přizpůsobila teplejším vinařským oblastem v Kalifornii a Jižní Africe, kde se její vysoká acidita kladně oceňuje. Synonymum: Blanquette, Colombar, Colombier, French colombard, Guenille, Pied-tendre, Queue-tendre, Queue-verte.

Cruchen blanc

Široce pěstovaná odrůda, která má obyčejně, byť klamně, označení Riesling. Synonyma: Cape riesling (v Austrálii), Paarl riesling (v Jižní Africe).

Delaware

Americký hybrid neznámého původu vznikl ve Frenchtownu, New Jersey a v polovině 19. století se rozšířil v Delaware, Ohio. Pěstuje se rovněž ve státě New York a v Brazílii a je velmi populární v Japonsku.

Ehrenfelser

(Křížení Ryzlink x Sylvánské) je jedno z nejlepších nových německých křížení.

Elbling

Odrůda byla kdysi ve velké úctě jak v Německu, tak ve Francii. Nejvýznamnější odrůda Mosely v 19. století je dnes omezena převážně na horní Moselu, kde se pro vysoké kyseliny a neutrální chuť používá k výrobě německého sektu. V Alsasku byla známa pod názvem Knipperlé a tak si ji tam považovali, že jeden z Grand Cru svahů Guebwilleru byl pojmenován podle ní. Synonyma: Alben, Albig, Alva (v Portugalsku), Briesgaver riesling, Burger Elbling, Elben, Gelber Ortlieber, Grossriesling, Kleinberger, Kleiner gelber, Kleiner Rauschling, Klein Reuschling, Knipperlé, Kurztingel (v Rakousku), Ortlieber, rauschlimg, Seretonina (v Jugoslávii), Weisser Elbling.

Emerald Riesling

(Křížení Muscadelle x Ryzlink) vyšlechtil profesor Olmo v Kalifornii jako sestru k jeho křížení Ruby cabernet (to je kombinací Cabernet Sauvignon a Carignan).

Faber

(Křížení Burgundské bílé x Müller Thurgau). Rozšířené v Německu, poskytuje víno s ovocnou chutí a lehkým muškátovým aróma.

Folle Blanche

Tradičně se používá na destilaci Armagnacu a Cognacu, dále tato odrůda poskytuje víno víno Gros plant z okresu Nantes v údolí Loiry. Synonyma: Camobrague, Chalosse, Enragé, Enrageade, Folle enrageat, Gros plant, Gros plant du Nantais, Picpoul, Picpoule.

Forta

(Křížení Madeleine Angevine x Sylvánské) se pěstuje v malém množství v Německu, kde produkuje hrozny dobré kvality a s vysokou cukernatostí.

Freisamer

(Křížení Sylvánské x Burgundské šedé) se pěstuje v Německu a poskytuje plné, neutrální víno typu Sylvánského.

Furmint

Nejvýznamnější odrůda používaná v Maďarsku na výrobu tokajského vína. Je zřetelně buketní. Synonymum: Sipon.

Garganega Bianco

Tato italská odrůda je základem pro výrobu Soave.

Gewürtztraminer (Tramín kořenný)

Nevšední a vyhraněný Tramín produkuje v Alsasku velmi aromatická vína, často charakterizovaná jako kořenitá či kořenná. Komplexní buket má mnoho podob – od hroznově – pižmového až po ostře pepřový. Gewurztraminer pochází z Pfalze. Po roce 1871 byl dovezen do Alsaska a od té doby se úspěšně rozšířil až do Jižní Afriky a Kalifornie, kde však jsou jeho vlastnosti měkčí. Synonyma: Christkindltraube, Clevner, Dreimanner, Drumin, Edeltraube, Fermin rouge, Flaischweiner, Frankisch, Frenscher, Fromenteau rouge, Fuszeres, Gentilduret rouge, Gris rouge, Haiden, Heida, Klavner, Kleinweiner, Mala dinka, Liwora, Pinatcervena, Ptinc cerveny, Ranfoliza, Rdeci traminac, Rotclevner, Rotedel, Roter nurnberger, Roter traminer, Rotfranke, Rousselet, Rusa, Savagnin rosé, Termeno aromatico, Traminac, Traminac creveni, Traminer, Traminer aromatico, Traminer aromatique, traminer musqué, Traminer parfumé, Traminer rosé, Traminer rosso, Traminer roz, Traminer rozovy, Tramini, Tramini piros.

Gloria

(Křížení Sylvánské x Müller-Thurgau) se pěstuje v Německu, kde produkuje hrozny bohaté cukrem, ale vína spíš neutrálního charakteru.

Grenache Blanc

Bílá varieta Grenache se hodně pěstuje ve Francii a Španělsku. Je to stará španělská odrůda s produkčním potenciálem dobré kvality a plného vína. Synonyma: Garnacha blanca, Garmacho blanco, Garnaxta.

Grüner Veltliner (Veltlínské zelené)

Nejvýznamnější moštová odrůda Rakouska poskytuje svěží, vyvážená vína, s jemnou ovocnou chutí, někdy nepatrně kořenná, buketní. Synonyma: Grüner, Grünmuskateller, Veltliner, Veltlini (v Maďarsku), Weissgipfler.

Gutenborner

(Křížení Müller-Thurgau x Chrupka) se pěstuje v Německu a Anglii. Má přirozeně vysokou cukernatost hroznů, ale poskytuje spíš neutrální vína.

Hárslevelü (lipovina)

Maďarská odrůda je druhou nejvýznamnější ve výrobě tokajských vín. Poskytuje plné, obsažné a silně voňavé víno.

Huxelrebe

(Křížení Chrupka x Muscat courtillier) pěstované v Německu a Anglii, je vhodné na výrobu vína dobré jakosti.

Jacqére

Tažný kůň Savojska. Synonyma: Buisserate, Cugnette.

Johannisberger Riesling

Toto synonymum se často používá na označení vína z hroznů pravého Ryzlinku. Mnozí znalci se domnívají, že klasicky nejlepší Ryzlink pochází z vinice Johannisberg Rheigau a synonymum možná vzniklo proto, aby vyjádřilo, že víno obsahuje hrozny Ryzlinku „jako vypěstované na Johannisbergu“.

Kanzler

(Křížení Muller Thurgau x Sylvánské) je Reinhessenu dobrou náhradou za Sylvánské.

Kerner

(Křížení Trollinger x Ryzlink) se pěstuje v Německu, jižní Africe a Anglii. Poskytuje vína podobná Ryzlinku s vysokým obsahem přirozeného cukru a dobrým obsahem kyselin, ale velmi lehkým aróma.

Len de L‘elh

Buketní odrůda s vysokým obsahem přirozeného cukru se používá v Gaillacu ve Francii. Synonymum: Cavalier.

Macabéo

Tato španělská odrůda se používá k pozvednutí směsi šumivého Cava, dodává jí svěžesti. Pod názvem Viura je odpovědná za „novou vlnu“ svěžích bílých vín Rioja připravovaných bez zrání v dubových sudech. Synonyma: Alcanol, Alcanon, Ilegó, Lardot, Maccabéo, Maccabeu, Viura.

Madeleine angevine

(Křížení Précoce Malingre x Madeleine royale) se pěstuje dost úspěšně a Anglii, kde poskytuje lehká, aromatická vína.

Manseng

Gros Manseng a Petit Manseng se pěstují na jihozápadě Francie a jsou dobře známé, neboť se z nich produkuje legendární Jurancon Moelleux. Synonyma: Manseng blanc, Petit mansenc.

Mariensteiner

(Křížení Sylvánské x Rieslaner) se pěstuje v Německu a obyčejně se považuje za lepší než Sylvánské.

Marsanne

Odrůda poskytuje silná, obsažná, plná vína: patří mezi hlavní odrůdy na výrobu vzácných bílých vín Hermitage a Châteauneuf-du-Pape. Synonyma: Grosse roussette, Ermitage blanc, Hermitage blanc.

Mauzac

Pozdě zrající odrůda s dobrým přirozeným obsahem kyselin se pěstuje v jižní Francii. Je pružná ve stylu vína a zvlášť vhodná pro přípravu šumivých vín. Synonyma: Blanc.lafitte, Maussac, Mauzac bloanc, Moisac.

Melon de Bourgogne

Odrůda byla přenesena z Burgundska do okolí Nantes, aby se vzpamatovala po hrozné zimě v roku 1709. Je pověstná, neboť se z ní vyrábí Muscadet. Plně dozrálá produkuje velmi ochablá vína s nedostatkem kyselin. Synonyma: Gamay blanc, Gamay blanc á feuiller ronds, Gros auxerrois, Lyonaise blanche, Melon, Muscadet, Pinot blanc (v Klaifornii), Weisser Burgunder (v Německu).

Merlot blanc

Odrůda se pěstuje v překvapivě velké míře na pravém břehu Girondy, podle ampelografa Pierra Galeta není srovnatelná s mnohem slavnější modrou varietou Merlot.

Morio Muskat

(Křížení Sylvánské x Burgundské bílé) je hodně rozšířeno v Rheinpfalzi a Rheinhessenu v Německu. Jeho silný aromatický charakter je překvapivě opakem neutrálního charakteru obou rodičů.

Müller-Thurgau

Odrůdu vyšlechtil v Geisenheimu roku 1882 profesor Hermann Müller, který pocházel z kantonu Thurgau ve Švýcarsku. V roce 1891 ji po něm pojmenoval August Dern. Původně se myslelo, že odrůda je křížením Ryzlinku x Sylvánského, avšak ani jediná rostlina se nikdy nepodobala Sylvánskému a nejtěsnější podobnost má s odrůdou Rabaner, která je křížením Ryzlink (klon 88 Gm) x Ryzlink (klon 64 Gm). Zdá se že to potvrzuje teorii, že Müller-Thurgau je ve skutečnosti samoopylený semenáč Ryzlinku. Je plodnější než Ryzlink, má typický květnatý buket a ovocnou chuť, ale postrádá ostrost Ryzlinku. I když má odrůda omluvitelně významné postavení v produkci německých Tafelweine (stolních vín), jeho pěstování v klasických ryzlinkových vinohradech na Mosele znehodnocuje tuto velkou vinařskou oblast. Široce se pěstuje v anglických a novozélandských vinohradech. Synonyma: Müller-Thurgau, Rivaner, Riesling-silvaner.

Multaner

(Křížení Ryzlink x Sylvánské) V malém rozsahu se pěstuje v Německu, ale území, na němž se nachází, je nevhodné, protože odrůdě neumožňuje dosažení plné zralosti, potřebné pro vína dobré jakosti.

Muscadelle

Tato mimořádná odrůda nemá nic společného s rodinou muškátů, i když má jasné muškátové aróma. V Jižní Africe se pro muškát nesmyslně používá synonymum Muscadel, ačkoli nemá žádný vztah k vínům Muscadet nebo Melon de Bourgogne. V Bordeaux malá množství této odrůdy dodávají některým sladkým vínům persistenci (dlouho setrvávající vůni po ochutnání), ale Muscadelle je ve své vznešenosti nejlepší v Austrálii, kde se nazývá Tokay a produkuje báječně plná a sladká „likérová vína“. Synonyma: Angélicant, Angélico, Auvernat blanc, Catape, Collemucquette, Douzanelle, Guépie, Guépie-catape, Guillan, Guillan-musqué, Muscade, Muscadet, Muscadet doux, Muskadel, Musquette, Muscat fou, Raisinotte, Resinotte, Sauvignon vert (v Kalifornii), Tokay (v Austrálii).

Muscat

Název rodiny početných odrůd a lokalizovaných klonů téže odrůdy. Všechny mají odlišné muškátové aróma a výrazný hroznový buket. Produkují vína od suchých po sladká, od tichých po šumivá a dolihovaná (fortifikovaná).

Muscat á Petits Grains

Existují dvě varianty této odrůdy: Muscat blanc á petits grains a Muscat rosé á petits grains. Některé keře tvoří pestrou paletu plodů obou. Ve výsadbách bývají obě varianty vzájemně pomíchané. Z petit grains se nejvíc vyrábějí suchá vína z Alsaska a sladké, lehce fortifikované (alkoholem zesílené) víno Muscat de Beaumes de Venise (typem připomíná Muškát Ottonel). Synonyma pro Muscat blanc á petits grains: Browvn muscat, Frontignac, Gelber Muscatel, Gelber Muscateller, Moscata, Moscata bianca, Moscatel, Moscatel dorado, Moscatel de grano menudo, Moscatel menudo bianco, Moscatello, Moscatello bianco, Moscato, Moscato d‘Asti, Moscato di Caneli, Muscatel, Muscatel bianco, Muscateller, Muscat, Muscat Canelli, Muscat doré, Muscat d‘Alsace, Muscat de Frontignan, Muscat doré de Frontignan, Muskat, Muskateller, Muskotály, Muskuti, Sárgamuskotály, Tomyanka, Weisse Muskateller, Weisse Muskattraube, Weissemuskateller, White Frontignan, Zuti Muscat, Beli muscat. Synonyma pro Muscat rosé á petits grains: Moscatel rosé, Muscat d‘Alsace, Muscat rosé á petitis grains d‘ Alsace, Rotter Muscateller, Rotter Muskateller.

Muscat D‘alexandrie

V Jižní Africe je to mimořádně významná odrůda. Připravují se z ní nejčastěji sladká, ale i některá suchá vína. Ve Francii se používá na výrobu dolihovaného vína Muscat de Rivesaltes (v Rivesaltes se rovněž produkuje velmi malé množství nealkoholizovaného suchého muškátu) a v Kalifornii se používá jako vínová i stolní odrůda. Synonyma: Gardo blanco, Hanepoot, Iskendiriye misketi, Lexia, Moscadel, Moscadel de Alejandria, Moscadel gordo, Moscatel gordo blanco, Moscatel de Málaga, Moscatel romano, Moscatel samsó, Moscatel de Setúbal, Muscat gordo blanco, Muscat roumain, Muscatel, Panse masquée, Zibibbo.

Muscat Ottonel (Muškát Ottonel)

Odrůda východní Evropy,která díky své relativní odolnosti vůči mrazu nahradila v Alsasku Muscat á petits grains. Synonyma: Muscadel ottonel, Muscotály.

Noblessa

Málo rodivé křížení Madeleine Angevine x Sylvánské, pěstované v Německu. Poskytuje hrozny s vysokou cukernatostí.

Nobling

(Křížení Sylvánské x Chrupka) se pěstuje hlavně v Badenu. Hrozny mají vysoký obsah cukru i kyselin.

Ondenc

Odrůda byla kdysi hodně rozšířena v jihozápadní Francii a byla zvlášť populární v Bergeracu, dnes se pěstuje v Austrálii víc než v celé Francii. Její přirozeně vysoký obsah kyselin ji předurčuje pro výrobu šumivých vín. Synonyma: Béquin (v Bordeaux), Blanc select, Blanquette, Sercial (v Austrálii).

Optima

Raně zrající (Sylvánské x Ryzlink) x Müller-Thurgau, bylo vyšlechtěno relativně nedávno ( v roce 1970). Nyní se již hojně pěstuje v Německu, protože je dokonce ranější než Müller-Thurgau.

Ortega

(Křížení Müller-Thurgau x Siegerrebe) se pěstuje v Německu a v Anglii. Jeho aromatické hrozny mají přirozeně vysoký obsah cukru a poskytují pěkně voňavé a kořenité víno.

Palomino

Klasická odrůda pro výrobu Sherry.

Parellada

Nejvýznamnější bílá odrůda Katalánska se používá na výrobu tichých i šumivých vín Cava. Ve směsi Cava zprostředkuje nevšední aróma a používá se na změkčení tvrdého vína z odrůdy Xarello. Synonymum: Montonec, Montonech.

Perle

(Křížení Tramín kořenný x Muller-Thurgau) se pěstuje ve Frankách v Německu. Snáší zimní mrazy nižší než -30 °C a produkuje lehké vonné víno s ovocným charakterem, dává však malou úrodu. Synonyma: Alzeyer perle.

Pinot blanc (Burgundské bílé)

V Alsasku je to nejproduktivnější odrůda, a nejspíš také jedna z nejlepších. Produkuje dobře vyvážená vína ovocné chuti, s dobrým obsahem alkoholu. Výsadby skutečného Burgundského bílého se na celém světě postupně snižují. Synonyma: Beaunois, Chyrdonnay, Clevner, Fehérburgundi, Grau Clevner, Klevner, Pinot blanc vrai auxerrois, Weissburgunder, Weiss Clevner.

Pinot Gris (Burgundské šedé)

Nepochybně je to nejlepší odrůda Alsaska, kde se z ní připravují silná, alkoholická, plná, komplexní vína vysoké jakosti. Vyrábí se z ní i množství sladkých fortifikovaných vín v celém světě. Synonyma: Auvernat gris, Auxerrois gris, Auxois Fauvet, Fromentot, Grauer Burgunder, Grau Klevner, Grauer Monch, Gray friar, Gray pinot, Gris coldelier, Malmsey, Malvagia, Malvasia, Malvoisie, Monemrasia, Pinot beurot, Pinot grigio, Rulander, Rulonski, Szurkebarát, Tokaier, Tokay, Tokay d‘Alsace, Tokayer, Tokay-Pinot gris.

Puolsard

Proslulá odrůda Jury s růžovými bobulemi i šťávou poskytuje jemné a aromatické vin gris. Synonymum: Plousard.

Prosecco

Z odrůdy Prosecco se vyrábí velká část obyčejného italského šumivého vína. Synonyma: Glera, Serprina.

Rabaner

(Křížení Ryzlink (klon 88 Gm) x Ryzlink (klon 64 Gm)) má pověst odrůdy nejvíce podobné Müller-Thurgau.

Rabigato

Je to hlavní bílá odrůda Porta. Synonyma: Estreito, Moscatel bravo, Rabo de Ovelha.

Rkatsiteli

Odrůda se extenzívně pěstuje v Rusku na rozloze, která by nejméně desetkrát přesáhla plochu vinic Champagne. Rusové ji považují za odrůdu vysokých kvalit pro výrobu bílých vín. Pěstuje se rovněž v Bulharsku, Číně, Kalifornii a státě New York. Synonymum: Rcatzitelli.

Regner

(Křížení Luglienca bianca x Gamay) Rodiče jsou kuriózní kombinací. Je záhadou, proč někdo považoval křížení stolní odrůdy s červenou moštovou z Beaujolais za vhodné, aby vytvořil německou bílou moštovou odrůdu. Poskytuje hrozny s vysokou cukernatostí a prostřední vína, podobná vínům Müller-Thurgau.

Reichensteiner

(Křížení Muller-Thurgau x Madeleine Angevine x Calabreser-fröhlich) se pěstuje v Německu a Anglii. Hrozny jsou bohaté cukrem a poskytují lahodná vína střední jakosti, podobná neutrálnímu Sylvánskému.

Rhoditis

Je to stěžejní odrůda pro výrobu vína Retsina. Nebýt tohoto využití, hodila by se jedině k destilaci.

Rieslaner

(Křížení Sylvánské x Ryzlink) se pěstuje hlavně ve Frankách v Německu, kde poskytuje hrozny bohaté na cukry a plná, spíše neutrální vína.

Riesling (Ryzlink rýnský)

Je to klasická německá odrůda. I když také jiné německé odrůdy a křížení poskytují dobrá obchodní vína, dobře ošetřovaný Ryzlink poskytuje vína s tak úžasným obsahem hroznové acidity, že představuje zvláštní třídu jakosti. Je plný, s nižším obsahem alkoholu, intenzivní vůně a chuti a má dlouhou životnost. V určitém stupni lahvové zralosti vyvíjí nejjemnější Ryzlink živý a pikantní buket, jenž se označuje jako „petrolly“. Náchylnost hroznů k botrytidě inspiruje producenty k výrobě intenzivně sladkých vín. Synonyma: Hochheimer, Johannisberg, Johannisberger Riesling, Moselriesling, Petit rhin, Petit riesling, Rajinski Rizling, Rajnai rizling, Reno, Rezlink, Rezlink rynsky, Rheingauer, Rheingau Riesling, Rheinriesling, Rhein Riesling, Rhine riesling, Riesler, Rieslinger, Riesling du rhin, Riesling renano, Risling rejnski, Rizling rajinski bijeli, Rýnský ryzlink, Rössling, Weisser riesling, White riesling.

Robola

Řecká odrůda dobré jakosti, jejíž pěstování je omezeno na ostrov Cephalonia.

Romorantin

Zapadlá odrůda, omezená na území údolí Loiry. Může poskytovat lahodné atraktivní a voňavé víno, není-li příliš zatížena úrodou. Synonyma: Dannery, Petit Dannezy, Verneuil.

Roussanne

Je to jedna ze dvou hlavních odrůd pro výrobu vzácných bílých vín Hermitage a Châteauneuf-du-Pape ve francouzském údolí Rhôny. Tato odrůda dodává vínům větší jemnost a lahodnost, zatímco vína na bázi Marsanne jsou silnější a obsažnější. Synonyma: Bergeron, Greffou, Picotin blanc.

Sacy

Odrůda nízké jakosti poskytuje směsné „natahovací“ víno a pěstuje se v malém množství v okolí Chablis. Pro vysoký obsah kyselin může být velmi užitečná ve výrobě šumivých vín. Synonyma: Blanc vert, Farine, Gros blanc, Tresallier.

Saint-Emilion

Je synonymem pro Ugni blanc ve Francii a pro Sémillon v Rumunsku.

Sauvignon Blanc (Sauvignon)

Odrůdově nejvýraznější je ve vinicích střední Loiry, kde se z něj produkují charakteristicky aromatická suchá vína. V oblasti Bordeaux se ze Sauvignonu připravují fádní, suchá vína: tento stav se zlepšuje tím, že se hrozny sklízejí dříve a zavádí se lepší zpracovatelská technologie. Odrůda se používá také k scelování vín Sauternes a Barsac. Synonyma: Sauvignon jaune, Blanc fumé, Surin, Fié dans le Neuvillois, Punechon, Puiechou, Gentin á romorantin, Muskat-Silvaner, Savagnin musqué, Fumé blanc.

Savagnin

Vína z této odrůdy se podobají sherry „Vin Jaune“ z oblasti Jury, nejlepší z nich je Château Chalon. Víno nese v podstatě název obce, ve specifického château. Savagnin rosé se pěstuje ve vesnici Heiligenstein v Alsasku, kde je známé jako Klevner, a je protikladem Klevneru, který je synonymem pro Pinot blanc (Burgundské bílé). Savagnin noir je pouze synonymem pro Pinot noir (Burgundské modré). Synonyma: Formentin (v Maďarsku), Fromenté, Naturé, Salvagnin, Savagnin blanc, Sauvagnin.

Savatiano

Odrůdu používají Řekové pro přípravu jejich slavné Retsiny. Čisté neretsinované Savatiano zvané Kanza se vyrábí v Atice, v srdci Retsiny.

Scheurebe

(Křížení Sylvánské x Ryzlink) je jednou z nejlepších nových německých odrůd. Při dobré zralosti poskytuje velmi dobrá odrůdová vína, sklidí-li se však brzo, může mít nepříjemný buket.

Schönberger

(Křížení Spatburgunder x (Chasselas rosé x Muscat Hamburg)) pěstuje se v Anglii. Produkuje hrozny bohaté cukrem, které poskytují víno kvalitní, aromatické, ale s nízkým obsahem kyselin.

Sémillon

Je to hlavní odrůda pěstovaná v Sauternes a Barsac. Je náchylná na botrytidu neboli „ušlechtilou plíseň“. Podle některých odborníků připomíná její aróma lanolín, i když čistý lanolín je prakticky bez vůně. Porovnání snad má vyjádřit nevšední buket této odrůdy. Jiné pomocné porovnatelné vůně připomínají meloun nebo fíky. Častěji se však vůně a charakter připisuje hroznům napadeným botrytidou než Sémillonu samému. Synonyma: Blanc doux, Chevier, Chevrier, Colombier, Crucillant, Hunter riesling (v Austrálii), Hunter River riesling (v Austrálii), Riesling (v Austrálii), Saint-Émilion (v Rumunsku), Semijon, Sémillon muscat, Sémillon roux.

Septimer

(Křížení Tramín kořenný x Muller-Thurgau) se pěstuje v Německu, kde brzy dozrává a poskytuje hrozny s vysokým obsahem cukru a aromatická vína.

Sercial

Tato klasická odrůda Madeiry je proslulá jako vzdálená příbuzná Ryzlinku. Soudě podle úplně odlišného tvaru listů se to však nezdá být pravděpodobné.

Seyval blanc

Tento Seibel 5656 x Seibel 4986 je nejúspěšnější z mnoha hybridů Seyve-Villarda. Pěstuje se ve Francii, v státě New York a v Anglii, kde poskytuje atraktivní vína. Synonyma: Seyve-Villard, Seyve-Villard 5276.

Siegeebe

(Křížení Madeleine Angevine x Tramín kořenný) se hojně pěstuje v Německu.

Steen

Obyčejně akceptované synonymum pro Chenin blanc, používané v Jižní Africe. Výraz „Stein“ se v Jižní Africe rovněž používá, ale vztahuje se na polosladký styl bílého vína. Nicméně mnoho „Stein“ směsí obsahuje velké procento vína Steen.

Sylvaner (Sylvánské)

Tato odrůda pochází z Rakouska a je široce rozšířena ve střední Evropě. Je úrodná, raná a je surovinou pro suchá vína ve Frankách a Alsaku. Mnozí ji považují za Zierfandler z Rakouska. Synonyma: Bötzinger, Franken, Frankenriesling, Franken Riesling, Gros rhin, Grünedel, Grüner Silvaner, Grünfrankisch, Grünling, Monterey riesling (v Kalifornii), Sylvánské (v České a Slovenské republice), Silvaner, Silvaner bianco, Sonoma risling (v Kalifornii), Szilváni (v Maďarsku).

Trousseau Gris

Tato odrůda se teď mnohem více pěstuje v Kalifornii než v její tradiční domovině, v oblasti severní Jura ve Francii. Existuje ještě jiná odrůda, označená v Novém světě mylně názvem Riesling. Synonyma: Gray riesling, Grey riesling.

Ugni Blanc

Odrůda obyčejně poskytuje lehká, dokonce tenká vína, určená k destilaci. Tato vína jsou ideální pro přípravu vínovic značky Armagnac a Cognac. Existují výjimky, ale v nejpříznivějším případě jsou to většinou vína lehká, svěží, pitelná. Synonyma: Clairette á grains ronds, Clairette ronde, Clairette de Vence, Graisse, Graisse blanc, Muscat aigre, Rossola, Roussan, Rousanne, Saint-Emilion, Trebbiano (obyčejně jako přípona k lokálnímu názvu), White hermitage.

Verdelho

Klasická odrůda Madeiry.

Verdicchio

Kromě výroby vína Verdicchio se tato odrůda používá i ve směsích. Synonyma: Marchigiano, Verdone, Uva marana.

Villard blanc

Je to hybrid Seibel 6468 x Siebel 6906 a ve Francii je nejrozšířenější z kříženců Seyve-Villarda. Jeho jemně nahořklé, obsahem železa bohaté víno nelze srovnat s atraktivním vínem se Seyve-Villard 6276 nebo Seyval blanc, který se pěstuje v Anglii.

Viognier

Z této osobité, méně rodivé odrůdy se v údolí Rhôny připravují známá vynikající suchá vína Condrieu a Château Grillet. Synonymum: Vionnier.

Welschriesling (Ryzlink vlašský)

Je nesrovnatelný s pravým Ryzlinkem, pěstuje se v celé Evropě a poskytuje obyčejná středně suchá až středně sladká bílá vína. Synonyma: Banatski rizling, Biela sladka grasica, Laski riesling, Laski rizling, Grassevina, Grasica, Italski rizling, Italianski rizling, Olazsriesling, Olasz rizling, Riesling italico, Riesling italianski, Riesling italien, Rismi, Rizling valšský, Talijanski rizling, Walschriesling.

Würzer

Německá odrůda téhož původu jako Perle: Tramín kořenný x Muller-Thurgau.

Xarello

Španělská odrůda, velmi důležitá ve výrobě šumivého Cava. Poskytuje silná, alkoholická vína, která jsou zjemňována hrozny odrůd Parellada a Macabéo. Synonyma: Pansa blanca, Xarel-lo.

Scroll to Top