Modré odrůdy révy vinné

Agiorgitiko

Vynikající původní řecká odrůda dává obsažná vína z Nemea, často stárnoucí v dubových sudech.

Alicante Bouschet

(Křížení Petit bouchet x Grenache) je barvířkou se silně zbarvenou šťávou. Překvapivě hojně se pěstuje ve Francii a na Korsice. Je povolenou odrůdou na produkci Portského a pěstuje se v Itálii, bývalé Jugoslávii, v severní a jižní Africe a v Kalifornii. V Kalifornii se pěstuje v Central Valley a směšuje se s lacinými víny.

Aramon

Fakt, že toto je ve vinařském světě Ugni noir, hovoří o všem. Jeho vína jsou obyčejně tenká a drsná, avšak jeho význam z hlediska výšky úrod stojí za uznání Synonyma: Pisse vin, Ugni noir.

Baga

Vzhledem k tomu, že v oblasti Bairrada v Portugalsku tvoří 80% všech pěstovaných odrůd, musí to být zajisté spolehlivá odrůda. Nicméně musí ještě potvrdit skutečně ryzí odrůdovou charakteristiku.

Barbera

Tato italská odrůda, pěstovaná v Piemontu, poskytuje lehká, svěží vína s ovocnou chutí, někdy velmi dobrá.

Bastardo

Klasická odrůda Porta byla identifikována jako Trousseau. Je to stará odrůda, kdysi široce pěstovaná v oblasti Jura ve Francii.

Blaufränkisch (Frankovka modrá)

Někteří lidé považují tuto rakouskou odrůdu za německou a soudě podle z ní vyrobených lehkých vín mizerné kvality, nemuseli by být daleko od pravdy. Synonyma: Blauer Limberger, Crna moravka, Gamé, Kékfrankos, Lemberger, Swarze Frankische.

Cabernet

Dvojsmyslný název se vztahuje na Cabernet sauvignon nebo na Cabernet franc.

Cabernet Franc

Tato odrůda se pěstuje všude v oblasti Bordeaux, ale v Médocu se vysazuje jen nepravidelně a v Graves ještě méně. Nejlépe se jí daří jako Bouchetu v St.Émilionu a Pomerolu za řekou Dordogne, kde se pěstuje v menší míře i Cabernet Sauvignon. V neutrálních podmínkách růstu se neprojevují mezi oběma Cabernety výrazné rozdíly, avšak v lokalitách, kde se pěstují, poskytuje Cabernet franc velmi aromatická vína s jemně zemitou chutí, která však ve srovnání s Cabernet Sauvignon zanechávají na patře méně jemné vjemy. Synonyma: Bouchet, Bouschet sauvignon, Breton, Cabernet, Cabernet gris, Carmenet, Gros bouchet, Gros bouschet, Gros cabernet, Gros vidure, Petit-fer, Véron.

Cabernet Sauvignon

Je to nejoblíbenější odrůda v bordeauxské oblasti a je životně důležitá pro výrobu klasických silně barevných, aromatických a plných vín Médocu. Mnohé její zvlášnosti se přenesly do celého světa, až do Kalifornie, Chile a Austrálie. Komplexnost, kterou tato odrůda dokáže vyvinout, přesahuje porovnání s cedrem, černým rybízem nebo fialkami. Synonyma: Bouchet, Bouschet sauvignon, Petit bouschet, Petit cabernet, Petit-vidure, Vidure.

Camina

(Německé křížení Portugalské modré x Burgundské modré) má hrozny s vyšším obsahem cukrů a kyselin než jeho rodiče.

Campbel‘s Early

Tento americký hybrid je obzvlášť populární v Japonsku. Synonymum: Island belle.

Canaiolo Nero

Druhá odrůda používaná na výrobu Chianti, dodává mu měkkost, kterou nemá základní odrůda Sangiovese.

Carignan

Španělská odrůda extenzívně pěstovaná v jižní Francii a v Kalifornii na výrobu stolního vína. Jedno ze synonym Carignanu- Matarose, se používá jak pro Carignan, tak pro Mourvédre, jenž se rovněž hojně pěstuje v jižní Francii. Poskytuje podobně dobře zbarvená, drsná vína, ačkoli je to jiná odrůda. Existují rovněž Carignan blanc a Carignan gris. Synonyma: Carignane, Carignan noir, Carinena, Catalan, Crujillon, Bois dur, Mataro, Mazuelo, Roussillonen, Tinto mazuela.

Carmenére

Bordeauxská odrůda, nepříliš rozšířená, poskytuje však lahodně obsažná vína měkké struktury a vynikající barvy. Synonyma: Cabarnelle, Carmenelle, Grande vidure.

César

Druhořadá odrůda skromné jakosti se dosud používá v některých rajonech Burgundska, hlavně v Bourgogne Irancy. Synonyma: Romain, Roncain, Gros monsieur, Gros noir.

Cinsault

Tvárlivá odrůda se pěstuje zejména v jižních vinohradech Rhony a Languedocu-Roussillonu, kde poskytuje robustní, dobře zbarvená vína. Nejpepší výsledky se dosahují ve směsích, např. Chateauneuf-du-Pape. Synonyma: Black malvoisie, Bourdalés, Cinq-saou, Cinsaut, Cuviller, Espagna, Hermitage, Malaga, Morterille noire, Picardin noir, Plant d‘arles.

Concord

Je to nejpěstovanější odrůda v Severní Americe s výjimkou Kalifornie. Má extrémně výraznou „foxovou“ chuť.

Corvina

Tvárlivá italská odrůda. Pěstuje se hlavně ve Venetu, kde se přidává do vín Bardolino a Valpolicella a přispívá svou tlustou slupkou k obsahu barviv a tříslovin. Synonyma: Corvina veronese, Cruina.

Deckrot

(Křížení Burgundské šedé x Teinturier Färbetraube) má zbarvenou šťávu. To vítají pěstitelé v chladném klimatu německých vinic, neboť tam nedokážou obvykle dopěstovat u modrých odrůd tmavou slupku pro výrobu červených vín.

Domina

(Křížení Portugalské x Burgundské modré) je vhodnější pro německé vinice než oba jeho rodiče.

Gamay

Jsou to slavné hrozny z oblasti Beaujolais, kde se z nich připravuje ohromné množství vína. Toto víno tam nazývají „hrušková kapka“ podle buketu, který je vedlejším produktem způsobu vinifikace – macerace CO2 (macération carbonique). Tato vína by se měla pít jako velmi mladá a velmi svěží, i když vína Beaujolais tradičně vyráběná z klasických devíti „crus“ mohou zrát jako jiná červená vína a po 10 až 15 letech nabudou charakteristický odrůdový rys Burgundského modrého. Je to buď zvláštní úkaz, anebo – podle jiného názoru – je Gamay starý přírodní klon Burgundského modrého. Ve Francii se synonymum Gamay Beaujolais používá pro pravý Gamay, ale v Kalifornii je synonymum pro Burgundské modré. Podle Leona Adamse v publikaci „Vína Ameriky“ (Wines of Amerika) toto mylné americké synonymum vzniklo skutečně ze zmatku, když Paul Masson přinesl do svého vinařského podniku různé odrůdy Burgundského a jednu z nich považoval za Gamay z Beaujolais. V polovině 60. let byla nesporně identifikována jako Burgundské modré. Do té doby několik kalifornských vinařských podniků prodávalo toto víno pod vlastní značkou jako Gamay Beaujolais. Dokud se neobjasnila jeho pravá identita, označovali jinou odrůdu – Napa Gamay, pěstovanou pro určitou dobu v Kalifornii, jako pravý Gamay. Synonyma: Blaufrankisch, Borgogna crna, Bougvignon noir, Frankinja crna, Frankinja modra, Gaamez, Gamay Beaujolais, Gamay noir, Gamay noir á jus blanc, Gamay rond, Kékfrankos, Limgerger, Napa gamay, Petit gamai. Gamay – barvířky: Gamay fréaux, Gamay de Bouze, Gamay de chaudenay, Gamay Castille, Gamay teinturier mouro, Fréaux hatif.

Graciano

Významná odrůda: používá se při výrobě Rioja a již malé množství Graciana obohacuje směs o plnost a ovocnou chuť. Synonyma: Morrastel, Perpignanou.

Grenache

Odrůda se pěstuje v jižní Francii, kde se podílí částečně na produkci vín Châteauneuf-du-Pape, Tavel a mnohá jiná. Je stěžejní odrůdou oblasti Rioja a v Kalifornii z ní připravují vína typu Porto a lehká růžová vína. Pěstuje se i v jižní Africe. Vína jsou plná, měkká, někdy až příliš alkoholická a vyžadují zcelování s jinými odrůdami. Pravý Grenache nemá nic společného s Grenache de Logroňa ve Španělsku, která je vlastně Tempranillo nebo Tinto de Rioja. Podle některých pramenů je Alicante (synonymum Grenache) totožný s Alicante bouchet (nebo jednoduše Bouchet v Kalifornii), ale to už je zavádějící. Alicante Grenache má totiž šťávu bezbarevnou, zatímco Alicante bouchet jasně červenou, odvozenou od jednoho z jeho rodičů – barvířky. Petit bouchet (v jeho pravé podobě a ne jako synonymum pro Cabernet Sauvignon) je sám křížencem Tenturier du cher x Aramon. Synonyma: Alicante, Alicante grenache, Aragón, Garnacha, Garnache, Garnacho, Garnaccia, Grenache nera, Roussillon tinto, Tinto aragonés, Uva di spagno.

Grolleau

Tvárlivá odrůda s vysokým přirozeným obsahem cukru je významná pro sudovou produkci Anjou rosé, z hlediska kvality však je zřídkakdy zajímavá. Synonyma: Groslot, Gros lot, Plant Boisnard, Pineau de Saumur.

Heroldrebe

Křížení Portugalské x Frankovka. V Německu poskytuje světle zbarvená vína neutrální chuti.

Kadarka

Je to nejrozšířenější odrůda Maďarska, pěstuje se všude na Balkáně. Kdysi se myslelo, že je identická s Zinfandelem, ale tato teorie se neudržela. Poskytuje líbivá, lehká vína s ovocnou chutí. Synonyma: Balkan kadarka, Codarka, Ganza, Kadarka.

Kolor

Jedna z německých barvířek, křížení Burgundské modré x Teinturier Färbertraube, byla vyšlechtěná pro dodání barvy do směsí červených vín pocházejících ze severních oblastí.

Lambrusco

Tato italská odrůda je proslulá tím, že se v ní vyrábějí v oblasti Emilia-Romagna polosladká červená pěnivá vína téhož jména.

Malbec

Odrůda se tradičně používá v bordeauxských směsích na dodání barvy a tříslovin. Pěstuje se mezi mnoha jinými také na Loiře, v Cahors a v oblasti Středozemního moře a byla odrůdou odpovědnou za „černá vína z Cahors“ – legendární název, ne-li víno, z 19.století. Nicméně Cahors se nyní vyrábí ze směsi odrůd a je to daleko lepší víno než jeho předchůdce. Synonyma: Auxerois, Balouzet, Cahors, Cot, Estrangey, Etaulier, Etranger, Gourdoux, Grifforin, Gros noirm Guillan rouge, Jacobain, Luckens, Magret, Malbeck, Mausat, Mauzac, Mourane, Moustére, Negri, Noir doux, Noir de Pressac, Parde, Pied noir, Pied de perdrix, Pied rouge, Piperdy, Préchat, Pressac, Prolongeau, Quercy, Séme, Teinturier, Terranis.

Mavroud

Bulharská odrůda poskytuje tmavá, plná vína se švestkovým aróma. Synonymum: Mavrud.

Mazuelo

Odrůda se pěstuje v Rioja. Považovala se za Carignan, i když se jí podobá jen málo. Poskytuje vína světlá, ale obsažná, ovocné chuti s nízkým obsahem alkoholu.

Merlot

Odrůda neposkytuje hluboce zbarvená vína, ale vína jemně barevná, s měkkou ovocnou chutí, schopná dosahovat bohatost chuťové persistence. Je neodmyslitelně spojena s oblastí Bordeaux. Hotovému vínu, které by mohlo být i tvrdé a drsné, dodává půvab ovoce a sametovou kvalitu. Je hlavní odrůdou v Château Pétrus, a to je v Pomerolu špičkové označení původu. Synonyma: Bigney, Crabulet noir, Médoc noir, Petit merle, Vitraille.

Monastrell

Je podceněná španělská odrůda, obyčejně ukrytá ve směsích. Má však plnou a nevšední chuť a mohla by poskytnout i samostatná vína určitého původu.

Mondeuse

Odrůda zřejmě pochází z Friuli v severovýchodní Itálii, kde je známa pod názvem Refosco. V současnosti se vysazuje až v Savojsku, ve Francii, v Kalifornii v USA, ve Švýcarsku, v bývalé Jugoslávii, v Argentině a Austrálii, kde je často důležitou složkou dolihovaných vín typu Portského. Synonyma: Grand picot, Gros rouge du pays, Grosse syrah, Molette noir. Refosco, Savoyanche, Terrano.

Mouvedre

Odrůda vynikající kvality. V uplynulých letech se používala ve směsích Châteauneuf-du-Pape méně než jiné horší odrůdy. Extenzívně se pěstuje na Rhôně a v Midi Francie a pod názvem Matro se pěstuje ve Španělsku. V Austrálii je Mataro pátá nejpěstovanější modrá odrůda, ale v jižní Kalifornii je snaha se od ní odklonit. Synonyma: Balzac, Beni carlo, Catalan, Espar, Esparte, Mataro, Negron, Tinto.

Nebbiolo

Z odrůdy se vyrábí proslulé víno Barolo. Odpovídá i za jiná vynikající vína Piemontu v Itálii, jako Gattinara, Barbaresco, Carema a Donnaz. Často se musí změkčit přídavkem hroznů odrůdy Bonardo, která zastává tutéž roli jako Merlot v oblasti Bordeaux. Merlot se skutečně v Lombardsku používá na změkčení odrůdy Nebbiolo při výrobě vín Valtelina a Valtelina Superiore. Nejsametovější z nich je Sassella. Synonyma: Chiavennasca, Nebbiolo Lampia, Nebbiolo michet, Nebbiolo-spanna, Nebbiolo rosé, Picoutener, Picutener, Pugnet, Spanna, Spauna.

Pamid

Nejpěstovanější domácí modrá odrůda v Bulharsku poskytuje lehká pitelná vína s ovocnou chutí.

Petit Verdot

Odrůda se s dobrým výsledkem pěstovala v Bordeaux, protože pozdě dozrávala a dodávala kyseliny do vyrovnanosti vína. Určité moderní techniky pěstování a výroby vína ji učinily méně hodnotnou. To je škoda, protože když dozraje, poskytuje také víno plné charakteru, chuťovou persistenci a dobrý obsah tříslovin. Synonyma: Carmelin, Petit verdau, verdot, Verdot rouge.

Pineau D‘aunis

Odrůda hraje hlavní roli ve výrobě Rosé d‘Anjou. Synonyma: Chenin noir, Cot á queue rouge, Pineau rouge, Plant d‘Aunis.

Pinot Meunier

Významná modrá odrůda Champagne. Když se zpracuje jako bílá odrůda, poskytuje jako mladé víno výraznější chuť po hroznech než Burgundské modré, je proto důležité pít vína z Champagne jako mladá. Jsou méně jemná a trochu zemitější než vína Burgundského modrého. Pinot meunier se pěstuje intenzívně v údolí řeky Marne v Champagni, kde je pro svou mrazuvzdornost nejvhodnější odrůdou. Synonyma: Auvernat gris, Blanche feuille, Dusty miller, Goujan, Gris meunier, Morillon taconé, Müllerrebe, Müller rebe, Müller Schwarzriesling, Wrotham pinot.

Pinotage

(Křížení Burgundské modré x Cinsault) vzniklo v roce 1925. Zabírá důležité místo ve vinohradnictví Jižní Afriky, kde se jeho prosté, vysoce barevné víno velmi cení.

Pinot Noir

(Burgundské modré) Je to jedno z klasických odrůd Champagne, vynikající pověst mají především hrozny pěstované na jihu Burgundska. Když se Burgundské modré vysadí na správném stanovišti a má ideální klimatické podmínky, může produkovat nejobsažnější a nejsametovější vína na světě. Synonyma: Auvernat, Blauer, Spatburgunder, Cortaillod, Klevner, Morillon, Nagi-burgundi, Nagyburgundi, Noiren, Pineau, Plant doré, Pinot vérot, Rotclevner, Savagnin noir, Savignin, Schwarz Klevner, Spätburgunder, Vert doré.

Portugieser (Portugalské modré)

Nejrozšířenější modrá odrůda v Německu není portugalského původu, jak napovídá její jméno, ale pochází v rakouské dunajské oblasti. Poskytuje velmi obyčejné a extrémně lehké červené víno, proto se ve špatných ročnících používá často ve směsích s příliš kyselými bílými víny.

Portugieser (Portugalské modré)

Nejrozšířenější modrá odrůda v Německu není portugalského původu, jak napovídá její jméno, ale pochází z rakouské dunajské oblasti. Poskytuje velmi obyčejné a extrémně lehké červené víno, proto se ve špatných ročnících používá často ve směsích s příliš kyselými bílými víny. Synonyma: Oporto, Portugais bleu, Portugalka.

Primitivo

Italská odrůda se pěstuje v Apulii, kde produkuje obsažná vína, někdy sladká nebo dolihovaná. Někteří odborníci se domnívají, že je totožná s odrůdou Zinfandel. Synonyma: Primativo, Zingarello, Zinfandel.

Rondinella

Druhá italská odrůda používající se v příslušné oblasti k výrobě vín Bardolino a Valpolicella. První je odrůda Corvina.

Rotberger

Křížení Trollinger x Ryzlink. Rodiče se zdají být podivným párem, ale ratolest je překvapivě úspěšná. Poskytuje některá vynikající vína rosé.

Ruby Cabernet

(Americké křížení Carignan x Cabernet Sauvignon) vzniklo roku 1935, poprvé rodilo v roce 1940 a první víno poskytlo v roce 1946.

Sangiovese

Základní odrůda používaná v Chianti. Odrůdově čistý produkt může vykazovat nedostatek chuti hroznů a může mít mírný kovový tón. Synonyma: Brunello (v Montalcinu), Calabrese, Sangiovese dolce, Sangiovese gentile, Sangiovese di lamole, Sangiovese Toscano, Morellino, Nerino, Sanvicetro, Prugnolo (v Montepulcianu).

Syrah

Název odrůdy je odvozen od Širazu, hlavního města provincie Fars v Iránu: většina odborníků se proto domnívá, že pochází z Persie z období asi 600 let př. Kr. V Hermitage, v severní části Rhôny, poskytuje tato odrůda velká, obsažná, tříslovinami bohatá vína s výraznou chutí po hroznech. Synonyma: Chira, Entournerien, Hignin, Hignin noir, Petite syrah, (ve Francii), Schiras, Serine, Serenne, Schiraz, Schyraz, Sirac, Sirah, Sirrah, Sirras, Syra, Syrac, Syras.

Tannat

Odrůda pochází z oblasti Basque a má schopnost produkovat hluboce zbarvená, tříslovinová vína s velkou chuťovou perzistencí přesto, že některé moderní metody vinifikace často mění tradiční charakter vín Tannatu. Nejznámější vína této odrůdy jsou atraktivní Madirana a Irou léguy. Název Tannat se používá pro směšovaná vína ve městě Cahors a jeho okolí. Synonyma: Bordeleza belcha, Harriague, Madiran, Moustrou, Moustroun, Tanat.

Tempranillo

Je to nejvýznamnější odrůda Riojy, kde je tradicí směšovat hrozny. Připravuje se tam však také několik čistých Tempranillo vín vynikající jakosti. Odrůda produkuje, vína dlouho skladovatelná, jemná a komplexní. Je rovněž významnou odrůdou v Argentině. Synonyma: Aragonez, Cencibel, Grenache de Logrono, Ojo de liebre, Tempranilla, Tempranillo de la Rioja, Tinta roriz, Tinto fino, Tonto Madrid, Tinto de la Rioja, Tinto de Toro, Ull de Ilebre.

Tinta Amarela

Významná portská odrůda.

Tinta Barroca

Je to jedna ze stále se objevujících odrůd v oblasti Duro. Poskytuje velmi plná, dobře zbarvená vína, která ve srovnání se dvěma odrůdami Touriga. Mohou mít hrubší charakter.

Tinta Cáo

Jedna z nejlepších portských odrůd.

Touriga Francesa

Klasická odrůda Porta, nemá vztah k Touriga nacional. Její víno je méně koncentrované, ale jemné kvality.

Touriga Nacional

Nejjemnější portský hrozen z celého regiónu Douro. Víno je komplexní, fantasticky plné, bohaté na třísloviny a na chuť hroznů a má dlouhou životnost. Synonymum: Touriga.

Trollinger

Odrůda se omezuje na oblast Württemberska v Německu. Produkuje svěží vína s ovocnou chutí. Synonyma: Black Hamburg, Blauer Malvasier, Frankenthaler, Grossvernatch, Red trollinger, Schiava-grossa.

Vranac

Odrůda pochází z bývalé Jugoslávie, kde poskytuje tmavá, velmi plná vína s bohatým charakterem.

Xynomavro

Vynikající řecká odrůda, která dává bohaté, hladké víno.

Zinfandel

Není známo, jestli je nebo není odrůdou Primitivo z Jižní Itálie. Faktem je, že v Kalifornii z ní připravují jedinečné, vynikající víno a považují je tam za domorodou odrůdu. Vína jsou variabilní od lehkých a elegantních bílých nebo růžových po masivní a tříslovinová vína červená, avšak skutečný odrůdový charakter – chuť po hroznech si vždy prosadí. Synonyma: Primitivo, Zingarello.

 

Scroll to Top