Pokud se i Vy ztrácíte v množství medailí udělovaných na vinařských soutěžích a výstavách, vězte, že se blýská na lepší časy. Národní vinařské centrum ve spolupráci se Svazem vinařů České republiky vytvořilo projekt, který má za cíl sjednotit standardy vinařských soutěží v ČR. Díky sjednoceným pravidlům hodnocení by měla mít ocenění získaná na různých soutěžích srovnatelnou vypovídací hodnotu.

Sjednocení hodnotících standardů pomůže spotřebitelům lépe se orientovat v nabídce vín. Mimo to jej také ocení samotní vinaři, kteří budou mít lepší představu o tom, jak si stojí v porovnání s konkurencí. V neposlední řadě se také zpřehlední samotné soutěže, které budou skutečně zárukou kvality a prestiže.

Ředitel Národního vinařského centra Ing. Pavel Krška k tomu dodává: “Nastavením pevných pravidel napříč soutěžemi chceme odlišit kvalitní, certifikované soutěže od těch, které kritéria skutečně prestižní soutěže vín nesplňují. Zároveň si od certifikace slibujeme posílení důvěry spotřebitelů v ocenění z vinařských soutěží. Medaile v nepřeberném a nepřehledném spektru soutěží různých úrovní mohou ztrácet vypovídací hodnotu. Díky certifikaci vinařských soutěží medaile naplní smysl své existence, tedy budou garantovat kvalitu.“

Při posuzování soutěží se NVC zaměří na důkladnou kontrolu soutěží a jejích účastníků. Pečlivě bude sledovat nepovolené enologické postupy vinařů, skutečný původ hroznů nebo i podmínky, za jakých probíhá hodnocení vín.

 

Do projektu jsou zařazeny již tyto soutěže:

- Salon vín

- Národní soutěž vín ČR

- Oenoforum

- GRAND PRIX VINEX

- Vinum Juvenale

- Soutěž o zlatý pohár Víno a delikatesy

- O hustopečskou pečeť

- Vinařské Litoměřice

- Valtické vinné trhy

- Jarovín Rosé

- Cuvée Ostrava

- 30 vín modrých hor

- Festwine

 

V přípravě:

- KRÁL VÍN České republiky

- Národní soutěž vín – podoblastní kola (oblast Čechy a oblast Morava – podoblasti znojemská, mikulovská, velkopavlovická a slovácká)

- Biovíno roku

- Vinum Gradecense

Scroll to Top